Antička prošlost grada Alexandria
Dobrodošli u Alexandriu, grad čije korijene vuče iz vremena Aleksandra Velikog i koji je postao jedno od najvažnijih središta drevnog svijeta.
Osnovana 331. pr. Kr. od strane samog Aleksandra Velikog, Alexandria je osmišljena kao središte kulture, trgovine i znanja. Smještena na strateškom položaju na obali Sredozemnog mora, grad je brzo postao ključno središte Grčke i rimske kulture na tlu Egipta.
Pod Aleksandrovom vladavinom, Alexandria je postala mjesto intenzivne izgradnje, s prepoznatljivim zgradama poput čuvene knjižnice i svjetionika, koji su postali simboli bogate prošlosti grada.
Nakon Aleksandrove smrti, Alexandria je prošla kroz različite faze vladavine, uključujući period Ptolemejske dinastije, Rimskog Carstva, Bizanta, Arapa i Osmanlija. Svaka od ovih kultura ostavila je neizbrisiv trag na gradu, obogaćujući njegovu arhitekturu, kulturu i identitet.
Kleopatra – ikona Alexandrije
Kleopatra VII, poznata kao Kleopatra, bila je posljednja faraonka Egipta i jedna od najpoznatijih žena u povijesti. Njena veza s Alexandrijom je vrlo važna jer je upravo ona bila posljednja vladarica Ptolemejskog kraljevstva, koje je imalo svoje sjedište u ovom gradu.
Kleopatra je bila poznata po svojoj ljepoti, inteligenciji i političkoj vještini. Ona je uspjela održati svoju vlast i očuvati neovisnost Egipta tijekom turbulentnog razdoblja kada su Rimljani pokušavali proširiti svoju dominaciju na ovom području.
Kleopatrina veza s Rimljanima
Veza između Kleopatre i Rimljana bila je kompleksna i isprepletena političkim intrigama. Kleopatra je bila poznata po svojim vezama s nekoliko rimskih vođa, uključujući Julija Cezara i Marka Antonija.
Julije Cezar je bio prvi rimski vođa s kojim je Kleopatra uspostavila vezu. On je bio impresioniran njenom inteligencijom i harizmom te je podržavao njezinu vlast u Egiptu. Nakon Cezarovog ubojstva, Kleopatra je uspostavila vezu s Markom Antonijem, jednim od trijumvirata koji je vladao Rimskim Carstvom.
Kleopatra je koristila svoju vezu s Markom Antonijem kako bi očuvala neovisnost Egipta i osigurala prosperitet Alexandrije. Međutim, nakon poraza u bitci kod Actiuma, Marko Antonije i Kleopatra su izvršili samoubojstvo, što je označilo kraj Ptolemejske dinastije i dominaciju Rima nad Egiptom.
Danas u Alexandriji
Danas u Alexandriji možete vidjeti mnoge tragove njenog antičkog nasljeđa. Jedan od najpoznatijih spomenika je Kleopatrin stup, koji je izgrađen u čast kraljice i nalazi se na mjestu nekadašnjeg Ptolemejskog hrama.
Također, možete posjetiti Alexandrijsku biblioteku, koja je obnovljena verzija legendarnog drevnog hrama znanja. Ova moderna biblioteka ima impresivnu zbirku knjiga i arheoloških artefakata koji prikazuju bogatu povijest grada.
Jedan od najpoznatijih spomenika iz rimskog razdoblja je Pompejev stup, koji je podignut u čast rimskog cara Dioklecijana. Ovaj stup je jedan od najbolje očuvanih rimskih spomenika u Alexandriji.
Također, možete posjetiti i Citadelu iz 15. stoljeća, koja je izgrađena na mjestu nekadašnjeg antičkog svjetionika, jednog od Sedam svjetskih čuda starog svijeta. Ova tvrđava nudi prekrasan pogled na grad i okolicu.
Zaključak
Alexandrija je grad s bogatom antičkom prošlošću, a posebno je poznata po svojoj vezi s kraljicom Kleopatrom. Njezina uloga u očuvanju neovisnosti Egipta i njezina veza s rimskim vođama ostavili su trajni trag na povijest grada.
Danas u Alexandriji možete vidjeti mnoge spomenike koji svjedoče o njenom antičkom nasljeđu, uključujući Kleopatrin stup, Alexandrijsku biblioteku, Pompejev stup i Citadelu. Posjet ovom gradu pruža priliku za istraživanje bogate povijesti i uživanje u prekrasnim pogledima na obalu Mediteranskog mora.