Antička Olimpija – Tisuće Godina Kulture i Sporta

Scroll Down

Olimpija kao ishodište antičke kulture

Tijekom odabira krstarenja, luka Katakolon nam se ne čini zanimljivom već se dvoumimo ostati na brodskom bazenu dok nema nikog od gostiju. Ovo je članak upravo za te goste koji još stignu promijeniti planove te istražiti antičku Olimpiju. 

Antička Olimpija je bila sveti grad i jedno od najvažnijih svetišta drevne Grčke. Smještena u dolini rijeke Alfej u pokrajini Elis na Peloponezu, Olimpija je postala poznata po Olimpijskim igrama koje su se održavale svake četiri godine tijekom razdoblja poznatog kao Olimpijada. Ova tradicija započela je oko 776. godine pr. Kr. i nastavila se sve do 393. godine nove ere.

  1. Olimpijske igre: Olimpijske igre bile su najvažnije sportsko i kulturno događanje u antičkoj Grčkoj. Tijekom igara, natjecatelji su se nadmetali u različitim disciplinama poput trčanja, bacanja diska, skoka u dalj i borbe. Natjecanja su privlačila sportaše iz cijelog grčkog svijeta, a tijekom Olimpijade proglašavan je primirje kako bi se omogućilo sigurno putovanje natjecateljima.
  1. Hramovi: Antička Olimpija bila je dom brojnih hramova posvećenih grčkim bogovima i božanstvima. Najpoznatiji je Hram Zeusa, u kojem se nekad nalazio veliki Zevsov kip, jedno od Sedam svjetskih čuda antičkog svijeta. Drugi važni hramovi uključuju Hram Here (Hereji), Posvećeni hram Hefajstiju (Hefajstejon), Heraion i Poseidoneion.
  2. Kip Zeusa: Unutar Hrama  nalazio se ogroman kip Zeusa, izrađena od slonovače, zlata i druge dragocjene građe. Ovaj kip, izrađen od strane kipara Fidije, smatrao se vrhuncem grčkog kiparstva. Nažalost, kip je uništen tijekom srednjeg vijeka, pa danas samo postoje rekonstrukcije i prikazi kipa.
  3. Gymnasium i Palaestra: Olimpija je imala sportske objekte poput gymnasiuma i palaestre. Gymnasium je bio mjesto gdje su se mladi sportaši obučavali i vježbali prije natjecanja. Palaestra je bila prostorija za tjelesno vježbanje, borilačke vještine i društvene aktivnosti.
  4. Arheološki muzej Olimpije: Ovaj muzej čuva veliki broj artefakata koji su pronađeni na arheološkom nalazištu Olimpije. Izložene su skulpture, keramika, nakit i drugi predmeti koji pružaju uvid u život i kulturu antičke Grčke.

Antička Olimpija i Olimpijske igre imale su iznimno značenje u grčkom svijetu. Olimpija je postala simbol mira, jedinstva i sportskog duha, a Olimpijske igre su pridonijele razvoju umjetnosti, kulture i međunarodne suradnje.

Olimpijski pobjednici

U antičkoj Olimpiji, pobjednici Olimpijskih igara su bili poznati kao olimpijski prvaci. Ovi pobjednici su sticali veliku slavu i priznanje u antičkom grčkom svijetu. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o pobjednicima antičkih Olimpijskih igara:

  1. Nagrade: Pobjednici Olimpijskih igara nisu dobivali medalje kao što je to slučaj danas. Umjesto toga, njima su dodjeljivane vijenci od divljeg maslina, koji su bili simbol slave i pobjede. Ti vijenci su bili izrađeni od maslinovog lišća s Olimpije, a samo sudionici iz Grčke imali su pravo nositi ih.
  2. Kronologija pobjednika: Antička Olimpijska igra održavala se svake četiri godine, a svaki period između dvije Olimpijade bio je nazvan “Olimpijski ciklus”. Tijekom svakog ciklusa, pobjednici su bili zabilježeni i postajali su dio sportske povijesti.
  3. Prijenos slavnog imena: Pobjednici Olimpijskih igara bili su iznimno ponosni na svoje uspjehe, a mnogi od njih su prenosili slavu na svoje obitelji. Neki su mijenjali svoja prezimena u ime svoje domovine ili grada kako bi se njihova pobjeda trajno povezala s njima.
  4. Hellenizacija: Pobjednici Olimpijskih igara postajali su poznati širom Grčke i često su se koristili kao primjeri sportske izvrsnosti i moralne snage. Njihova slava često je prelazila granice njihovih lokalnih zajednica, a bili su poznati i izvan Olimpije.
  5. Eponimi: Pobjednici Olimpijskih igara postajali su poznati i kao “eponimi”. Svaka Olimpijada bila je nazvana po pobjedniku prvog događaja na toj Olimpijadi. Na primjer, prva Olimpijada nazvana je po pobjedniku trčanja, a druga po pobjedniku boksa.

Važno je napomenuti da su Olimpijske igre u antičkoj Olimpiji bile ograničene samo na muškarce. Samo su građani antičke Grčke, bez obzira na njihovo državljanstvo, imali pravo sudjelovati u natjecanjima.

Trkač i trener Pausanius kao inspracija sportskog duha

Jedna od interesantnih priča vezanih uz antičku Olimpiju je povezana s legendarnim trkačem iz drevne Grčke po imenu Pausanias.

Pausanias je bio mladi trkač iz Elis-a, regije u kojoj se nalazila Olimpija. Bio je vrlo talentiran i ambiciozan sportaš koji je sanjao o pobjedi na Olimpijskim igrama. No, nažalost, tijekom treninga ozlijedio je nogu i nije bio u mogućnosti natjecati se.

Umjesto da odustane, Pausanias je odlučio pridonijeti Olimpijskim igrama na drugi način. Odlučio je postati trener za druge sportaše i pomoći im u pripremi za natjecanje. Tako je postao cijenjeni trener i vodio je mnoge uspješne sportaše.

Kada su došle sljedeće Olimpijske igre, Pausanias je pratio svoje učenike tijekom natjecanja. Jedan od njegovih najboljih trkača postigao je izvanredan rezultat i osvojio zlatnu medalju. Pausanias je bio izuzetno ponosan na svoje učenike i njihove uspjehe.

Unatoč tome što nije mogao sudjelovati kao natjecatelj, Pausanias je svojim radom kao trener ostavio trajan utjecaj na Olimpijske igre. Njegova priča je primjer o tome kako se sportski duh i doprinos mogu ostvariti i izvan natjecanja. Ova priča naglašava važnost trenera i mentora u sportu te vrijednost podrške i inspiracije koju mogu pružiti sportašima.

Pausaniasova priča podsjeća nas da sportski duh ne znači samo postizanje osobnih pobjeda, već i pružanje podrške i motivacije drugima da postignu svoje ciljeve. On je ostao zapamćen kao inspiracija mnogima u antičkoj Olimpiji.

Olympia danas

Danas, Olimpija je turistička destinacija koja privlači posjetitelje iz cijelog svijeta zbog svog povijesnog značaja i očuvanih arheoloških nalazišta. Mjesto gdje se nekad održavale antičke Olimpijske igre sada je otvoreno za posjetitelje koji žele istražiti bogatu povijest i kulturu tog razdoblja.

Arheološko nalazište Olimpije i njegove ruševine predstavljaju glavnu atrakciju. Posjetitelji mogu istraživati ostatke drevnih građevina, uključujući hramove, stadion, dvorane za trening i druge arhitektonske elemente. Tijekom obilaska, moguće je dobiti informacije o povijesti mjesta i saznati više o antičkim Olimpijskim igrama.

Također, postoji i Arheološki muzej Olimpije koji čuva mnoge artefakte pronađene na tom području. U muzeju se mogu vidjeti vrijedne skulpture, keramika i drugi predmeti koji su pripadali antičkom razdoblju.

Osim arheološkog aspekta, Olimpija nudi i prekrasno prirodno okruženje. Područje je obilježeno zelenilom i okruženo planinama, što pruža atraktivnu atmosferu za šetnju i uživanje u prirodi.

Tijekom posjeta Olimpiji, posjetitelji mogu dobiti uvid u drevnu grčku kulturu, povijest Olimpijskih igara te osjetiti duh i slavu koje su nekad obuhvaćale ovo mjesto.

Napomena

Za sve one koje sam ovom objavom nagovorila da ipak ne ostanu na bazenu, posebna napomena: 

Od antičke Olimpije ostali su samo temelji hramova, gimnazijuma te nekoliko stupova te vam je zaista potrebna priča vodiča, zaljubljenika u ovaj kraj, da vas uputi u sve tajne antičke Olimpije. Želim reći, preporučujem vam da ovaj dan provedete u organizaciji brodara s vodičem inače bi vam moglo biti dosadno to kamenje  

Olimpijski plamen – tradicionalno paljenje na Olimpiji

Olimpijski plamen je simbol Olimpijskih igara i predstavlja vječni plamen koji gori tijekom cijelog trajanja igara. Plamen se tradicionalno zapali na Olimpiji, mjestu drevnih Olimpijskih igara u Grčkoj, koristeći sunčevu svjetlost i ogledala.

Svečanost paljenja olimpijskog plamena naziva se “Olimpijski plamen”, a obično se odvija nekoliko mjeseci prije početka samih Olimpijskih igara. Plamen se zatim prenosi putem fakela ili drugih prijevoznih sredstava do odredišta igara, tj. do stadiona grada domaćina.

Proces paljenja olimpijskog plamena započeo je na Olimpiji 1936. godine tijekom Olimpijskih igara u Berlinu. Ideja je bila oživjeti staru grčku tradiciju paljenja plamena kako bi se povezale moderne igre s njihovim antičkim korijenima.

Olimpijski plamen prenosi se kroz različite zemlje i regije tijekom “Releja olimpijskog plamena”. Tijekom ovog releja, fakel ili plamen se prenose kroz različite gradove i zemlje, a često se održavaju i ceremonije i svečanosti kako bi se proslavilo dolazak plamena.

Prijenos olimpijskog plamena simbolizira mir, prijateljstvo i međunarodnu suradnju, te donosi uzbuđenje i euforiju među ljude diljem svijeta dok prate putovanje plamena.

Na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara, olimpijski plamen ulazi u stadion i službeno se upali plamen koji će gorjeti tijekom trajanja igara. Olimpijski plamen predstavlja kontinuitet i duh Olimpijskih igara, spajajući prošlost, sadašnjost i budućnost u jedinstvenom simbolu.

Close
Close